Геомагнітне поле Землі. 9-А клас

План проекту


1. Назва проекту.
Геомагнітне поле Землі.
2. Тип проекту.
Навчальний.
3. Предмет (Розділ науки).
Фізика. Магнітне поле.
4. Керівник проекту (Вчитель).
Маслюк Сергій Миколайович
5. Виконавці проекту (Школа, Клас, Прізвища, Імена)
Школа №3
9-А клас
Данильченко Богдан
6. Проблема (Ключове питання).
Геомагнітне поле. Його значення для планети Земля.
7. Мета проекту (очікуваний результат).
З'ясувати важливість геомагнітного для нашої планети і її мешканців.
8. Завдання проекту (Тематичні питання).
  1. Дослідити  питання про походження магнітного поля Землі.
  2. З'ясувати будову геомагнітного поля Землі.
  3. Геомагнітне поле Землі і мешканці планети: їх залежність.


9. Розподіл ролей діяльності учнів під час реалізації проекту.


Частина проекту, за яку відповідальний учень
Прізвище, ім’я учня
Підготовка проекту
Данильченко Богдан




10. Опис продукту, отриманого в результаті проекту.
Дослідження, в якому з'ясовано особливості геомагнітного поля Землі, його значення для жителів планети.  Дані підтверджені відеоматеріалами досліджень вчених.
11. Матеріально-технічні ресурси, потрібні для виконання проекту.
Комп'ютер, зокрема відеоматеріали, презентації та інформація з різних джерел.
11. Запланований час на реалізацію проекту.
1 тиждень.
12. Форма проведення презентації та захисту проекту.

Виступ з презентацією.



   Матеріали проекту



Магнітне поле Землі – силове поле, виникнення якого зумовлене джерелами, що знаходяться в земній кулі та навколоземному просторі (магнітосфері та іоносфері).
  1. Походження магнітного поля Землі.
Магнітне поле Землі – це область навколо нашої планети, де діють магнітні сили. Питання про походження магнітного поля досі остаточно не вирішене. Однак більшість дослідників сходяться в тому, що наявністю магнітного поля Земля хоча б почасти зобов’язана своїм ядру. Земне ядро складається з твердої внутрішньої і рідкої зовнішньої частин. Обертання Землі створює в рідкому ядрі постійні течії. Як читач може пам’ятати з уроків фізики, рух електричних зарядів приводить до появи навколо них магнітного поля.


2. З'ясувати будову геомагнітного поля Землі.
Спрощено магнітне поле Землі можна уявити собі як поле магнітного диполя, нахиленого приблизно під кутом 10° відносно осі обертання Землі. Місця, де цей уявний диполь перетинає поверхню Землі називають геомагнітними полюсами. Геомагнітні полюси, північний та південний, близькі до справжніх північного та південного полюсів Землі, однак не збігаються з ними точно, оскільки магнітне поле планети складніше, ніж поле диполя. Північний та південний магнітні полюси визначаються як місця на поверхні Землі, в яких стрілка компаса показує прямовисно вниз, до центра Землі.
    Магнітне поле Землі змінюється в межах від 30 мкТ в районі екватора до 60 мкТ в районі полюсів.
У період посилення сонячної активності з поверхні Сонця в світовий простір викидаються потоки заряджених частинок, електронів і протонів. Магнітне поле, утворене рухомими зарядженими частинками, змінює магнітне поле Землі і викликає магнітну бурю. Магнітні бурі – явище короткочасне.
На земній кулі зустрічаються області, в яких напрямок магнітної стрілки постійно відхилений від напрямку магнітної лінії Землі. Такі області називають областями магнітної аномалії.


3. Геомагнітне поле Землі і мешканці планети: їх залежність.
Геомагнітне поле захищає жителів Землі та штучні супутники від згубного впливу космічних частинок. До таких частинок відносяться, наприклад, іонізовані (заряджені) частинки сонячного вітру. Магнітне поле змінює траєкторію їх руху, направляючи частинки уздовж ліній поля. Необхідність наявності магнітного поля для існування життя звужує коло потенційно жилих планет (якщо ми виходимо з припущення, що гіпотетично можливі форми життя схожі на земних мешканців).
Мешканці Землі теж можуть позбутися своєї магнітного захисту. Правда, точно сказати, коли це відбудеться, геофізики поки не можуть. Справа в тому, що магнітні полюси Землі непостійні. Періодично вони міняються місцями.
Зміна полюсів супроводжується зміною конфігурації магнітного поля. Під час “перехідного періоду” на Землю проникає істотно більше космічних частинок, небезпечних для живих організмів.
Останнім часом  дослідники помітили в магнітному полі Землі небезпечні зрушення.
Занепокоєння дослідників викликає  зона в південній частині Атлантичного океану. “Товщина” магнітного поля в цьому районі не перевищує третини від “нормальної”. Дослідники давно звернули увагу на цю “діру” в магнітному полі Землі. Зібрані за 150 років дані показують, що за цей період поле тут послабло на десять відсотків.
Одним з наслідків ослаблення напруженості поля може стати збільшення (нехай і незначне) вмісту кисню в земній атмосфері.
Незважаючи на те, що магнітне поле не можна побачити, мешканці Землі добре його відчувають. Перелітні птахи, наприклад, відшукують дорогу, орієнтуючись саме на нього. Існує кілька гіпотез, що пояснюють, як саме вони відчувають поле. Одна з останніх припускає, що птахи сприймають магнітне поле візуально. Особливі білки – кріптохроми – в очах перелітних птахів здатні змінювати своє положення під впливом магнітного поля. Автори теорії вважають, що кріптохроми можуть виконувати роль компаса.
Крім птахів магнітне поле Землі замість GPS використовують морські черепахи. І, як показав аналіз супутникових фотографій, представлених в рамках проекту Google Earth, корови. Вивчивши фотографії 8510 корів в 308 районах світу, вчені зробили висновок, що ці тварини переважно орієнтують свої тіла з півночі на південь (або з півдня на північ). Причому “реперними точками” для корів служать не географічні, а саме магнітні полюси Землі. Механізм сприйняття коровами магнітного поля і причини саме такої реакції на нього залишаються неясними.
Встановлено, що земне магнітне поле надійно захищає поверхню Землі від космічного випромінювання, дія якого на живі організми руйнівна.


Висновки.
Отже, геомагнітне поле – невід’ємна частина нашої планети. Без нього вона загине, згорить від сонячної радіації. Магнітне поле надійно захищає поверхню Землі від космічного випромінювання, дія якого на живі організми руйнівна.


Використані джерела інформації.
Магнітне поле Землі. - Режим доступу: https://nastyaphysics.jimdo.com/
Магнітне поле Землі. - Режим доступу:   http://moyaosvita.com.ua/fizuka/magnitne-pole-zemli/

Вчені знайшли центр "перевороту" магнітного поля Землі. - Режим доступу: http://ua.korrespondent.net/tech/science/3545063-vcheni-znaishly-tsentr-perevorotu-mahnitnoho-polia-zemli

Магнітне поле Землі. Відеоматеріали. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=-Noug0gNQZM

Комментариев нет:

Отправить комментарий