Геомагнітне поле землі. 9-Б клас

План проекту


1. Назва проекту.
Геомагнітне поле Землі
2. Тип проекту.
Інформаційно - пошуковий
3. Предмет (Розділ науки).
Фізика
4. Керівник проекту (Вчитель).
Маслюк Сергій Миколайович
5. Виконавці проекту (Школа, Клас, Прізвища, Імена)
Школа №3, 9-Б клас
Коротка Анастасія
Апьонкіна Анна
Шевченко Катерина
Самусь Денис
6. Проблема (Ключове питання).
Що таке геомагнітне поле?
7. Мета проекту (очікуваний результат).
Дослідити фізичну природу магнітного поля Землі та його вплив на живі організми.
8. Завдання проекту (Тематичні питання).
  • Що є причиною виникнення геомагнітного поля?
  • Яка дія геомагнітного поля на живі організми (комах, птахів, звірів тощо)?
  • Як людина практично використовує явища геомагнітного поля?


9. Розподіл ролей діяльності учнів під час реалізації проекту.


Частина проекту, за яку відповідальний учень
Прізвище, ім’я учня
Презентація, доповідач
Коротка Анастасія
Пошук інформації, доповідач
Апьонкіна Анна
Пошук інформації, доповідач
Шевченко Катерина
Пошук картинок, доповідач
Самусь Денис




10. Опис продукту, отриманого в результаті проекту.
Буклет
11. Матеріально-технічні ресурси, потрібні для виконання проекту.


11. Запланований час на реалізацію проекту.
3 дні
12. Форма проведення презентації та захисту проекту.

усна


Матеріали проекту





















1.Геомагнітне поле - магнітне поле Землі, що створюється в основному дією джерел, розташованих усередині Землі, а також в магнітосфері та іоносфері
Для вивчення магнітного поля проводять магнітні зйомки (в основному магнітометрами) на суші, в океанах (на немагнітних судах або з датчиками, буксируваними за судном), в повітряному просторі (аеромагнітна зйомка), з 1964 - глобальні зйомки з штучних супутників Землі. Результати зйомок представляються у вигляді карт різних масштабів, на яких точки з рівними значеннями відмінювання, способу і напруженості з'єднуються лініями рівних значень (відповідно ізогон, ізокліни і ізодінамамі). Карти складаються для певного моменту часу (епохи); на картах елементів вказується величина річних змін геомагнітного поля.
Практичне застосування явищ геомагнітного поля. Під дією геомагнітного поля магнітна стрілка розташовується уздовж магнітного меридіана. Це явище з найдавніших часів використовується для орієнтування на місцевості, в геодезичній і маркшейдерської практиці і т.д. гірські породи, що містять феромагнітні мінерали, намагнічуються в геомагнитном поле, створюючи аномалії, на основі вивчення яких проводять пошуки і розвідку родовищ, геологічне картування територій (див. магнітна розвідка, магнітний каротаж).
2. Що є причиною виникнення магнітного поля?
Вчені довгі роки ламали голову над причинами виникнення магнітного поля Землі. Відповідь на це питання було отримано зовсім недавно. Виявилося, що для утворення магнітного поля необхідні певні умови.
У минулому столітті різними вченими було висунуто кілька припущень про те, як утворюється магнітне поле Землі. Згідно одному з них, поле з’являється в результаті обертання планети навколо своєї осі.
Вона заснована на цікавий ефект Барнета-Енштейна, який полягає в тому, що при обертанні будь-якого тіла виникає магнітне поле. Атоми в цьому ефекті мають власний магнітний момент, так як обертаються навколо своєї осі. Так з’являється магнітне поле Землі. Однак ця гіпотеза не витримала експериментальних перевірок. Виявилося, що магнітне поле, отримане таким нетривіальним чином, у кілька мільйонів разів слабкіше реального.
3.Яка  дія геомагнітного поля на живі організми?
Птахи бачать магнітне поле Землі
Сьогодні  відомо, що основну роль в орієнтації птахів відіграє магнітне поле. Вченні нараховують біля 50 видів живих істот – ссавців, птахів, земноводних, риб і навіть комах, які можуть користуватися магнітним полем Землі для навігації. Вченні припускають, що у птахів є декілька способів сприйняття магнітного поля: – очі, – дзьоб.
З останніх повідомлень Nature University, дослідники  з  of Oldenburg дослідили, що  перелітні птахи не просто  «відчувають» магнітне поле Землі, а й бачать його очима. Дослідники садовим славкам (Sylvia borin), яким вводили молекулярні маркери, здатні рухатися по нервових волокнах під час передачі сигналів між нервовими клітинами.  Один вид маркера був введений сітківку, а другий – область мозку («кластер N»), яка є єдиною областю мозку у птахів, пов’язану з орієнтуванням з допомогою магнітних полів.  Результати приголомшили дослідників…
Вияснилось, що птахи не просто відчувають магнітне поле – вони його бачать.  В очах за цю функцію відповідають молекули білків криптохромів, які можуть знаходитись в різних станах в залежності від власної орієнтації відносно магнітних полів.
4.Як людина практично використовує явища геомагнітного поля?
Під дією геомагнітного поля магнітна стрілка розташовується уздовж магнітного меридіана. Це явище з найдавніших часів використовується для орієнтування на місцевості, в геодезичній і маркшейдерської практиці і т.д. гірські породи, що містять феромагнітні мінерали, намагнічуються в геомагнитном поле, створюючи аномалії, на основі вивчення яких проводять пошуки і розвідку родовищ, геологічне картування територій (див. магнітна розвідка, магнітний каротаж). На основі визначення залишкової намагніченості гірських порід відновлюють історію геомагнітного поля (палеомагнітні реконструкції). За зміною залишкової намагніченості, обумовленою інверсією геомагнітного поля, розчленовують товщі осадових або вулканічних порід, уточнюють датування їх віку і послідовність геологічних подій. Варіації ВМП використовуються для розвідки корисних копалин і вивчення внутрішньої будови Землі.
У нашій країні є металургійні заводи де використовують електромагнітні насоси. Залежно від напряму дії магнітного поля насоси перекачують рідкий метан або, коли потрібно, гальмують його надходження, регулюють витрату. Раніше все це робилося тільки за допомогою ковшів. Новий спосіб полегшує транспортування рідкого метану. Експерименти, проведені в лабораторних умовах, а потім на Єнакіївському металургійному заводі, показали, що при безперервному пропусканні ливарного чавуну через магнітне поле значно прискорюється очищення метану від зайвої сірки.
Інколи магнітне поле приходить на допомогу силі тяжіння. Так, консервні бляшанки для перевірки герметичності занурюють у ванну з водою. Звичайний транспортер для цього не придатний: бляшанки відриваються від нього і спливають. Якщо транспортер зробити з пластин нержавіючої сталі і поліетиленів в поле сильних магнітів, то консервні бляшанки притягуватимуться до транспортера.
Висновки.
Вивчення геомагнітного поля має велике значення, зокрема для орієнтування на місцевості, розвитку радіозв'язку, магнітних методів розвідки корисних копалин тощо (магнітометричний і магнітотелуричний методи розвідки)[1][2]. Досліджують вплив магнітного поля на життєдіяльність людини, тварин і рослин. Зокрема, магнітні бурі можуть негативно впливати на здоров'я людей з серцево-судинними захворюваннями[2].

Використані джерела інформації.

Комментариев нет:

Отправить комментарий